تبلیغات
احکام شرعی - نمازهاى مستحبى
 
احکام شرعی
دینی و مذهبی عکس ماه محرم
پنجشنبه 28 مرداد 1389 :: نویسنده : محسن
درس نهم : نمازهاى مستحبى 
نماز شب یا تهجد:  
این نماز یازده ركعت است كه از نیمه شب ، تا اذان صبح خوانده مى شود و داراى ثواب بسیار است ، نحوه خواندن آن چنین است : هشت ركعت ، بصورت چهار نماز دو ركعتى كه نیت نافله شب - دو ركعت به نیت نماز شفع و یك ركعت به نیت نماز وتر خوانده مى شود.
نافله هاى یومیه :  
نمازهاى نافله كه همراه نمازهاى روزانه خوانده مى شود براى كسانى كه مى خواهند با خداى خود رابطه بیشترى داشته و براى خودسازى راز و نیاز بیشترى كنند این نمازها عبارتند از:
1 - نافله صبح :  
دو ركعت كه پیش از نماز صبح خوانده مى شود
2 - نافله ظهر: 
هشت ركعت (چهار نماز دو ركعتى پیش از نماز ظهر)
3 - نافله عصر:  
هشت ركعت (چهار ركعت نماز دو ركعتى پیش از نماز عصر)
4 - نافله شب : 
چهار ركعت بعد از نماز مغرب
5 - نافله عشاء: 
دو ركعت بعد از نماز عشاء
نماز غفیله :  
این نماز، بین نماز مغرب و عشاء خوانده مى شود و دو ركعت است - در ركعت اول ، بعد از سوره حمد مى خواند:
و ذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن ان لن نقدر علیه فنادى فى الظلمات ان لااله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین فاستجبناله و نجیناه من الغم و كذالك ننجى المؤ منین
و در ركعت دوم بعد از سوره حمد مى خواند:
و عنده مفاتح الغیب لایعلمها الاهو و یعلم ما فى البر و البحر و ما تسقط من ورقة الا یعلمها و لا حبة فى ظلمات الارض و لارطب و لا یابس ‍ الا فى كتاب میبن .
و در قنوت این نماز مى خواند:
اللهم انى اسئلك بمفاتح الغیب التى لایعلمها الا انت ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تقضى لى حاجتى اللهم انت ولى نعمتى و القادر على طلبتى تعلم حاجتى فاءسئلك بحق محمد و آل محمد علیه و علیهم السلام لما قضیتها لى .
نمازهاى جعفر طیار:  
نمازى است براى آمرزش گناهان كه داراى فضیلت بسیار است این نماز را حضرت محمد صلى الله علیه وآله به جعفر بن ابى طالب آموخته است نماز جعفر چهار ركعت است كه به صورت دو نماز دو ركعتى خوانده مى شود و در ركعت اول ، سوره حمد و سوره زلزال ، و در ركعت دوم ، بعد از حمد، سوره والعادیات خوانده مى شود و در ركعت سوم ، بعد از حمد، سوره نصر و در ركعت چهارم ، بعد از سوره حمد، سوره توحید قرائت مى شود، و نیز در هر ركعت بعد از پایان قرائت ، پانزده مرتبه بگوید: بار و بعد از سربرداشتن از ركوع ، ده بار و در سجده اول ، ده بار و میان دو سجده ده بار و بعد از سجده دوم ، ده بار آن ذكر شریف را بگویدكه در هر ركعت 75 بار و در مجموع ركعات سیصد بار تسبیح میشود.
شخص نمازگزار اگر عجله داشته باشد مى تواند بجاى چهار سوره و در چهار ركعت ، چهار بار سوره توحید یعنى : قل هو الله احد بخواند و بعد از نماز سیصد بار تسبیحات اربعه را بگوید - سبحان الله و الحمدلله ولااله الاالله و الله اكبر آنگاه بریا برآورده شدن حاجات خود دعا كند.
نماز لیلة الدفن :  
این نماز، در اولین شبى كه میت دفن شده خوانده مى شود تا آرامشى براى روانش باشد. نماز وحشت دو ركعت است كه در ركعت اول ، بعد از حمد، یك بار آیة الكرسى و در ركعت دوم ، بعد از حمد، ده مرتبه سوره قدر خوانده مى شود و بعد از نماز مى خواند:
اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان بن فلان ، كه بجاى فلان بن فلان ، نمازگزار، نام مرده و پدر او را مى برد.
نماز استغاثه :  
این نماز در مسجد جمكران قم برگزار مى شود در این مسجد، نمازگزار چهار ركعت نماز مى خواند دو ركعت بعنوان تحیت مسجد كه در هر ركعت حمد را یك مرتبه وسوره توحید را هفت بار مى خواند و ذكر ركوع و سجده را هفت بار تكرار مى نماید.
و در ركعت ، بنام نماز امام زمان كه در هر ركعت ، حمد وسوره را یك بار مى خواند و وقتى به آیه ایاك نعبد و ایاك نستعین مى رسد آن را صدبار تكرار مى كند، بعد ذكر ركوع و سجود را هفت مرتبه تكرار مى كند، بعد از تمام شدن نماز، تكبیر مى گوید و تسبیح حضرت فاطمه (علیهاالسلام )را مى خواند سپس به سجده مى رود و صد بار صلوات مى فرستد.
نماز استسقاء یا طلب باران :  
این نماز در سالهاى قحطى و بى بارندگى خوانده مى شود تا خدا به بركت دعاى مردم باران رحمت را نازل فرماید و زمین تشنه را سیراب نماید.
این نماز، دو ركعت است كه روز دوشنبه خارج از شهر در بیابان و بصورت نماز عید انجام مى دهد جز این مكه در قنوتهاى آن دعاهایى كه مشتمل بر طلب باران باشد خوانده مى شود و بعد از نماز، امام رو به قبله صدبار مى گوید: الله اكبر، سپس به توجه به طرف راست توجه مى كند و صدبار مى گوید: سبحان الله آنگاه توجه به سمت چپ مى كند و صدبار با صداى بلند لااله الاالله مى گوید و بعد توجه بسوى مردم كرده و صدبار الحمدلله مى گوید و دعا نموده و از خداوند رحمت و نعمت را طلب میكند و مردم آمین مى گویند.
نماز حاجت :  
براى برآورده شدن حاجات از پیامبر اسلام نقل شده كه هركس این نماز را بخواند انشاءالله حاجتش برآورده خواهد شد، این نماز چهار ركعت است :
كه در ركعت اول : سوره حمد یكبار و سوره توحید یعنى قل هوالله احد... یازده بار.
و در ركعت دوم : حمد یكبار و سوره توحید بیست و یكبار .
در ركعت سوم : حمد یكبار و سوره توحید سى و یكبار.
در ركعت چهارم : حمد یكبار و سوره توحید چهل و یكبار خوانده مى شود و پس از تمام شدن نماز، نمازگزار پنجاه بار سوره توحید مى خواند و پنجاه بار صلوات میفرستد و بعد به سجده مى رود و صد مرتبه مى گوید: یاالله یاالله سپس حاجت خود را از خداوند طلب مى كند.
نماز مضطر:  
كسى كه از همه جا امیدش قطع شه و راه به جایى نمى برد تنها امیدش به خداست كه با قلب شكسته و بازارى و اشك خواسته خود را از خداوند طلب مى كند این نماز چهار ركعت است :
در ركعت اول : بعد از حمد، این آیه را بیست و پنج بار مى خواند:
افوض امرى الى الله ان الله بصیر بالعباد
در ركعت دوم : بعد از حمد این آیه را بیست و پنج بار مى گوید:
لاالله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین فاستجبناله و نجیناه من الغم و كذلك ننجى المؤ منین .
در ركعت سوم : بعد از حمد این آیه را بیست و پنج مرتبه مى خواند: حسبى الله و نعم الوكیل
در ركعت چهارم : بعد از حمد 25 بار مى خواند لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظیم بعد از تمام شدن نماز، بیست و پنج بار صلوات مى فرستد كه انشاءالله حاجتش برآورده خواهد شد.
نماز اول هر ماه :  
مستحب است كه انسان در اول هر ماه دو ركعت نماز بخواند بدین صورت كه در ركعت اول بعد از حمد 30 مرتبه قل هوالله احد... و در ركعت دوم بعد از حمد، 30 مرتبه سوره اناانزلناه فى لیلة القدر... بخواند و بعد از نماز، سلامتى خود را از خداوند بخواهد.
نماز شبهاى قدر در ماه رمضان :  
از جمله اعمال مشتركه شبهاى قدر 19 و 21 و 23 خواندن دو ركعت نماز مى باشد، بدین صورت كه در هر ركعت حمد یك بار و قل هوالله احد هفت بار بگوید و بعد از فراغت از نماز، هفت بار مى گوید: استغفرالله و اتوب الیه بگوید، به این امید كه خداوند آمرزش خود را شامل حال او فرماید و نیز صد ركعت نماز در هر یك از این سه شب رسیده است كه مانند نماز صبح دو ركعتى خوانده مى شود.
نماز روز عرفه (نهم ذیحجه )  
نمازگزار نماز ظهر و عصر خود را در محیط باز مى خواند سپس دو ركعت نماز مى خواند.
در ركعت اول : سوره حمد و سوره توحید .
در ركعت دوم : سوره حمد و سوره كافرون بعد از آن چهار ركعت نماز دیگر مى خواند كه در هر ركعت آن ، بعد از سوره حمد، پنجاه بار سوره توحید مى خواند.
به پرسشهاى زیر پاسخ دهید:  
1 - نماز تهجد چند ركعت و وقت آن چه موقع است ؟
2 - نماز جعفر طیار را چه كسى به وى آموخت ؟
نماز استسقاء چه وقت و چگونه خوانده مى شود؟
4 - نماز شبهاى قدر در چه شبهایى از ماه رمضان خوانده مى شود؟
5 - چرا نماز لیلة الدفن در شب دفن میت خوانده مى شود؟
نوع مطلب : احکام پسران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 13 خرداد 1396 04:55 ق.ظ
بسیار عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
موفق باشید
شنبه 30 اردیبهشت 1396 10:33 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back
in the future. Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

احکام دینی و مذهبی
جهت تبادل لینک وب م ارا لینک کرده از طریق قسمت ارسال پیوند میتوانید لینک شوید

نظر یادتون نره

مدیر وبلاگ : محسن
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :